همایش موریس بلانشو | ۲۷ مارس ۲۰۱۲

فروردین ۰۶, ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

مرکز پژوهش‌های ادبیات، هنر و سینمای دانش‌گاه پاریس هفتم و «فضای موریس بلانشو» همایش سالانه‌ی موریس بلانشو را برگزار می‌کنند. همایش امسال در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۱۲ برگزار می‌شود. امسال دو کتاب اخیر ژان لوک نانسی و فیلیپ لاکو لابارت پیرامون بلانشو موضوع بحث‌ است. کتاب نانسی به سیاستِ بلانشو اشاره دارد. بخش عمده‌ای از نوشتار بلانشو در دهه‌ی ۳۰ میلادی به سیاست و سیاسی‌نویسی اختصاص دارد. از دهه‌ی چهل به بعد، بلانشو از این نوع نوشتار فاصله می‌گیرد، از برخی نوشته‌هایش چشم‌پوشی می‌کند و از هرگونه بازنشر آن‌ها در قالب کتاب خودداری می‌کند. کتاب نانسی دربرگیرنده‌ی نامه‌ی بلندی از بلانشوست که سال‌ها منتشر نشده باقی مانده بود. این نامه که خطاب به روژه لاپورت نوشته شده، بازخوانی و توضیح فعالیت‌های بلانشو در آن سال‌های فراموش شده است. نانسی به نوبه‌ی خود نامه را شرح داده و سعی کرده فاصله گرفتن بلانشو از نوع خاصی از سیاست را توضیح دهد: زمانی پیش می‌آید که دیگر سیاست (یا سیاسی نویسی در معنای متداول) قادر به حمل اندیشه نیست. زمانی که دیگر سیاست کفایت نمی‌کند.

فیلیپ لاکو لابارت در کتابی که چهار سال پس از مرگ‌اش منتشر می‌شود، چندین خوانش از چند اثر بلانشو را کنار هم قرار می‌دهد. لحظاتی که «آنِ مرگم» دیده‌ایم، در «جنون روز»، و در بسیاری از تکه‌نویسی‌های بلانشو، مثلن در «نوشتار فاجعه» و فراگمان «یک صحنه‌ی بدوی»:

«شمایی که بعدها خواهید زیست،  کنار قلبی که دیگر از تپیدن بازمانده، مجسم کنید: کودکی هفت ساله، یا هشت ساله شاید؟ همین طور که سرپا ایستاده، پرده را کنار می‌زند و از حاشیه‌ی پنجره نگاه می‌کند، حیاط را، درختان زمستانی، دیوار خانه را […] نگاه‌اش متوجه آسمان می‌شود، با ابرها، با نور خاکستری‌اش… چیزی که بعد اتفاق می‌افتد: آسمان، همان آسمان، یک‌دفعه باز می‌شود، مطلقن سیاه، مطلقن خالی، پرده از غیبی برمی‌دارد که همه چیز آن‌جا و همان‌جا از دست رفته، تا آن جا که دانشی گیج کننده خود را تایید و همان‌جا نابود می‌کند، که هیچ است آن چه هست، و پیش از هر چیز، در فراسو هیچ نیست. مساله‌ی غیرمنتظره‌ی این صحنه، حس خوش بختی‌ئی‌ست که ناگهان تمام وجود کودک را دربر می‌گیرد، شادی‌ئی که تنها با قطرات اشک ابراز می‌کند. به پهنای صورت اشک می‌ریزد. فکر می‌کنند که غم کودکانه‌ای  او را دربر گرفته. می‌خواهند آرام‌اش کنند. هیچ نمی‌گوید. ازین پس در راز خواهد زیست. دیگر نخواهد گریست.»

درین همایش ژان لوک نانسی، اتیین بالی‌بار، کریستف بیدان، هانس اوپلز، لسلی هیل و پرهام شهرجردی شرکت می‌کنند.

برای اطلاعات بیش‌تر به این‌جا مراجعه کنید.

 

ادبیات, زبانِ دیگر, سخنرانی
بدون دیدگاه برای “همایش موریس بلانشو | ۲۷ مارس ۲۰۱۲”

ارسال پاسخ